kapat ikonu

120 ay vadeli kentsel dönüşüm kredisi

Son dönemlerde özellikle büyük şehirlerde görünen kentsel dönüşüm olgusu insanların hayatını etkilemeye devam ediyor.

  • Emlak
  • 09 Şubat 2017 15:02
  • Son Güncelleme: 09 Şubat 2017 15:03

Çevremizde görünün bina ve inşaatların büyük bir kısmı kentsel dönüşüm eseri olarak karşımıza çıkıyor. Depreme dayanıklı ve çok daha sağlam binaların yapılmasına yönelik bankalar kentsel dönüşüm kredisi tahsis etmektedir. Peki kentsel dönüşüm kredisi nedir, kimler kentsel dönüşüm kredi başvurusunda bulunabilir? İşte kentsel dönüşüm kredisi detayları…

Kentsel Dönüşüm kredisi ne anlama geliyor?

Eskiyen binaların kentsel dönüşüm aracılığıyla yenilenebilmesi için çoğunlukla bir müteahhitle anlaşılması gerekiyor. Mevcut binanızın yıkılarak yerine yenisinin inşa edilmesi için pek çok banka kentsel dönüşüm kredisi sunmaktadır. Kentsel dönüşüm kredisi ise kanunda belirtildiği üzere afet riski taşıyan yapılar için verilir. Yani istediğiniz gibi kentsel dönüşüm kredisinden faydalanamazsınız.

Kentsel Dönüşüm Kredisi başvurusu nasıl yapılır?

Yukarıda belirttiğimiz gibi kentsel dönüşüm kredisi yüksek afet riski taşıyan yapılar için verilmektedir. Bir binanın riskli alanda yer alıp almadığı ancak raporlar sonucunda tespit edilebilir. Bu kredi kampanyasından hak sahipleri ve 1 yıldır aynı yerde ikamet eden kiracılar faydalanabilir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşüm kredileri için uygun faiz ve kolay ödeme desteği sağlamaktadır.

Kentsel dönüşüm kredisi alabilmek için dikkat edilmesi gereken hususlar

Binanın riskli kategoride yer alıp almadığını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından görevlendirilmiş bir kuruluşa başvurarak kolayca öğrenebilirsiniz.

Risk Yapı Tespit Raporu doğrultusunda binanızın riskli olduğu ortaya çıkarsa hak sahipleri ile birlikte ortak dönüşüm kararı almanız mümkün. Kentsel dönüşüm kararı için üçte iki oy çoğunluğu yeterli olacaktır.

Dönüşüm kararı aldıktan sonra tüm hak sahipleri ortak bir müteahhit firmayla anlaşmaya varmalı ve aralarında sözleşme imzalamalıdır. Kentsel dönüşüm sürecinde sizden para istenmesi halinde bankaların sunduğu kentsel dönüşüm kredisi ayrıcalıklarından kolayca faydalanabilirsiniz.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Faiz Oranları

Kentsel dönüşüm kredisi iş yerleri için 84, konutlar için 120 ay vade seçeneği sunmaktadır. Buna ilaveten kentsel dönüşüm kredisi iş yerleri için yüzde 3, konut için yüzde 4 oranındadır. Mülk sahibinin kullanabileceği maksimum kredi tutarı ise 125 bin TL'dir.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol