kapat ikonu

12 günlük bütçe maratonu başladı

TBMM’de 2019 Yılı Merkezî Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ile 2017 Yılı Merkezî Yönetim Kesinhesap Kanunu Tasarısı'nın görüşmeleri Bakan Albayrak’ın konuşması ile başlandı.

  • Gündem
  • 10 Aralık 2018 14:52
  • Son Güncelleme: 10 Aralık 2018 15:29
Meclis Başkanı Binali Yıldırım başkanlığında toplanan TBMM Genel Kurulu’nda bütçe maratonu start aldı. Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, yaptığı açılış konuşmasında ‘’tasarruf bütçesi’’ olarak adlandırılan 2019 yılı bütçesinden, vergi gelirlerinin yüzde 21'inin eğitime harcanacağını vurgulayarak, yatırımlara ise 65,1 milyar Türk lirası ayrıldığını kaydetti.
 
EKİM VE KASIM AYLARINDA DA CARİ FAZLA VERİLECEK
 
Bakan Albayrak, kasım ayından sonra aralık ayında da enflasyonla mücadelede güçlü bir performansın yakalanacağına inancının tam olduğunu ifade ederek, 2018 yılında cari açığın 36 milyar doların altına inmesinin beklendiğini, ağustos ve eylül aylarında verilen cari fazlalardan sonra ekim ve kasım aylarında da cari fazla verileceğine işaret etti.
 
PERSONEL ÖDEMELERİ 293 MİLYAR TÜRK LİRASINI AŞTI
 
Personel ücretlerine 2019 yılı içerisinde yansıtılacak olan enflasyon farkı ödemeleri ile 2018 yılında kadroya alınan taşeron işçilerin ücret ödemeleri sebebiyle personel giderlerinin yüzde 35,6 artarak 216 milyar 570 milyon Türk lirasından 293 milyar 678 milyon Türk lirasına yükseldiğini anlatan Albayrak, 2019 bütçesinin YEP'teki dengelenme sürecinin en temel destekleyicisi olacağını aktararak, bütçenin en önemli özelliklerinden birinin tasarruf bütçesi olduğunu söyledi.
 
VERGİ GELİRLERİNİN YÜZDE 21’İ EĞİTİME HARCANACAK
 
Bakan Albayrak, 2019'da da bütçeden en büyük payın eğitime ayrıldığına dikkati çekerek, eğitime ayrılan kaynağın 2019'da 161 milyar Türk lirasına çıkarıldığını, vergi gelirlerinin yüzde 21'inin eğitime harcanacağını belirtti.
 
YATIRIMLAR İÇİN 65,1 MİLYAR TÜRK LİRASI KAYNAK
 
Öte yandan 2019'da bütçeden yatırımlar için 65,1 milyar Türk lirası, reel kesim destekleri için 32,8 milyar Türk lirası kaynak ayrıldı.
 
ALTIN TAHVİLİ VE ALTINA DAYALI KİRA SERTİFİKASI İHRACI
 
Albayrak, çok kısa bir süre içerisinde Hazine garantili bir altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihracının daha gerçekleştirileceğini duyurdu.
 
YILLIK 3-4 MİLYAR TÜRK LİRASI TASARRUF
 
Önümüzdeki dönemde adım adım kurumların sayısının artması ile birlikte kapsamı genişletilecek olan Tek Hazine Kurumlar Hesabı ile kamu nakit kaynakları Hazine tarafından tek bir hesapta izlenerek yaklaşık 40 milyar Türk liralık kamu kaynağının tek hesap üzerinden çok daha etkin ve verimli şekilde yönetileceğini dile getiren Albayrak, tek elde toplanacak nakit rezervinin en uygun finansal araçlarla nemalandırılması ile birlikte yıllık 3-4 milyar Türk lirası asgari tasarrufun elde edileceğini öne sürdü.
 
TÜRKİYE SERT SÜREÇLERE RAĞMEN BÜYÜDÜ
 
Son olarak büyüme rakamları ile ilgili değerlendirmelerde de bulunan Bakan Albayrak, Türkiye’nin küresel ekonomideki sert süreçlere, tarihinin en büyük kur saldırısına rağmen, o saldırıyı yaşadığı dönemde dahi büyüdüğünün altını çizdi.
 
Öte yandan 12 gün boyunca aralıksız sürecek bütçe görüşmelerinin 21 Aralık’ta sona ereceği öğrenildi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol