kapat ikonu

11 milyon çalışanın kıdem tazminatında flaş gelişme!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 11 milyon çalışanı yakından ilgilendiren kıdem tazminatı tartışmalarına son noktayı koydu. Peki ne kadar süre çalışan kıdem tazminatı almaya hak kazanabilecek? İşte detaylar…

Yaklaşık 11 milyon çalışanı ilgilendiren kıdem tazminatıyla ilgili yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Bakan Müzezzinoğlu, sistemdeki aksaklıkları gidermeye çalıştıklarını ifade ederek, tazminat tutarının önümüzdeki süreçte artabileceğinin sinyallerini verdi.

İşçinin alın terini korumak ve çalışanların hak ve hukukunu savunmak amacıyla güçlü bir fon kurulmasına karar verildi. Şu an 11 milyon çalışanın yaklaşık yüzde 85’i kıdem tazminatı almaya hak kazanamıyor. Bu doğrultuda üç ay çalışan, altı ay çalışan, 6 sene çalışan veya 26 sene çalışan bir kişi ne kadar tazminat almayı hak ettiğini bu fon sayesinde öğrenebilecek ve istediği zaman parasını değerlendirebilecek.

Dolayısıyla emeği merkeze alan, emeğin hakkını savunan ve işçilerin mağduriyetini engellemek amacıyla işverene tazminat ödeme zorunluluğu bulunuyordu. Ancak işveren bu tazminatı ödeyemediği zaman hem işçi hem de işveren mağdur oluyor. Bu bağlamda hem işçinin mağduriyetini hem de işverenin mahcup durumunu ortadan kaldırmak için bir fon kurulmasına karar verildi.

İşçi tazminatlarında düşüş yaşanacak mı?

Böylece işverenin cebinde para birikecek ve değerlendirilmiş olacak. Bu uygulamaya yönelik gerek olumlu gerekse de olumsuz eleştiriler gelmeye devam ediyor. Özellikle işçi ve işverenlerden böyle bir fonun kurulmasına yönelik olumlu adımlar atıyor. Fakat işçi sendikası bu duruma şimdilik sıcak bakmıyor.

11 milyon işçi kıdem tazminatı ücretlerinin ilerleyen dönemde düşüp düşmeyeceğini merak ediyor. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Müezzinoğlu, şimdilik bir düşüşün olduğunu belirterek önümüzdeki süreçte bu tutarın artabileceğini ifade etti.

Kurulması planlanan bu fon sayesinde 1 yıldan daha az süre çalışan kişiler bile tazminat alabilecek. Bu uygulamanın ne zaman yürürlüğe gireceği ise tam olarak bilinmiyor. İlerleyen dönemlerde konuya ilişkin kapsamlı bir açıklama yapılmasına kesin gözüyle bakılıyor.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol