kapat ikonu

1 Temmuz'dan bugüne kadarki tüm felaketlerin ödemesi yapılacak

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, TARSİM sigortası dışında olan vatandaşlara yalnızca Antalya'da değil, 1 Temmuz'dan bugüne kadar olan bütün felaketleri kapsayacak bir şekilde ödeme yapılacağını müjdeledi.

Gazetecilere konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tarımsal üretimin devamı ve en kısa zamanda yaraların sarılmasını sağlayabilmek adına TARSİM sigortası dışında olan vatandaşlara 1 Temmuz'dan bugüne kadar olan bütün felaketleri kapsayacak bir şekilde bir ödeme yapılacağını müjdeleyerek, Antalya Havalimanı Alçak Seviye Rüzgâr Kırılımı Uyarı Sistemi açılışında, millete hizmet etmeyi şiar edinen, kolaylaştıran, zorlaştırmayan bir yönetim anlayışında olduklarını ileri sürdü.
 
Pakdemirli, havacılık sektöründe uçuş güvenliği bakımından kuvvetli rüzgâr, yoğun sis, kar, dolu, yağmur ve yıldırım gibi meteorolojik olayların hayati öneme sahip olduğuna işaret ederek, büyük boyutlu kaza ve kırımlara neden olan meteorolojik olayların tespit edildikten sonra gerekli uyarıların yapılması adına özel uyarı sistemleri geliştirildiğini ve havalimanlarına yerleştirildiğini bildirdi.
 
Antalya Havalimanı Türkiye ekonomisinin lokomotifi
 
En önemli sistemlerden biri olarak gösterilen Alçak Seviye Rüzgâr Kırılım Uyarı Sistemini Antalya Havalimanı'na kurduklarını hatırlatan Pakdemirli, 160 bin civarındaki uçak trafiği ve 30 milyon yolcu trafiğiyle Türkiye’nin en yoğun üçüncü havalimanı olarak bilinen Antalya Havalimanı’nın, Türkiye ekonomisinin lokomotifi konumundaki havalimanlarından olduğunu dile getirerek, Antalya Havalimanı'nın alçak seviye rüzgâr kırılımının sıklıkla yaşanması sebebiyle seçildiğini belirtti. Pakdemirli, Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından geçen senenin eylül ayında kurulan ve kasım ayında hizmete sokulan bu sistemin maliyetinin yaklaşık 20 milyon TL civarında olduğunu ifade etti.
 
Maliyetin çok üstünde katkı yaratacak
 
Pakdemirli, meteorolojik olaylara bağlı yaşanabilecek kazaya karşın oluşacak maddi zararları ve zaman kayıplarının minimize etmenin mümkün olduğunu ileri sürerek, bu hizmetlere yapılan yatırımların, maliyetinin çok üstünde katkı yaratacağını savundu. Pakdemirli, Türkiye'de ilk defa kurulan bu sistemin uçuş güvenliğine ve havacılık sektörüne önemli katkı sağlayacağına dikkati çekerek, sistemden elde edilen performansa göre diğer havalimanlarında da yaygınlaştırılmasına ön ayak olacaklarını vurguladı.
 
1 Temmuz’dan bugüne dek bütün felaketleri kapsayacak şekilde ödeme yapılacak
 
Meteorolojik gelişmiş gözlem istasyonlarının son derece önemli olduğunu savunan Pakdemirli, çok yakın zaman içerisinde Antalya'da ciddi hortum felaketleri yaşandığını anımsatarak, bunların önceden olmadığını, şimdi olmaya başladığını kaydetti. Pakdemirli, bundan sonra bu tarz yatırımlarla bu felaketleri önceden tahmin etmenin yollarının aranacağını aktararak, en kısa zamanda yaraların sarılmasını sağlayabilmek adına TARSİM sigortası dışında bulunan vatandaşlara yalnızca Antalya'da değil, 1 Temmuz'dan bugüne dek bütün felaketleri kapsayacak şekilde bir ödeme yapılacağını yineledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol