kapat ikonu

1 milyonu aşkın turist Kapadokya'da yer altına indi

Turizmin gözde bölgelerinden olan Kapadokya'da bulunan tarihî yer altı şehirlerini geçen sene 1 milyon 87 bin 947 kişinin ziyaret ettiği açıklandı.

  • Sektörel
  • 14 Şubat 2019 13:26
  • Son Güncelleme: 14 Şubat 2019 15:17
Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden olan Kapadokya’da tarihî yer altı kentlerini geçen sene içerisinde toplamda 1 milyon 87 bin 947 kişinin ziyaret ettiği öğrenildi.
 
Gazetecilere açıklamalarda bulunan Profesyonel turist rehberi Gaye Gönülal, insanların, bilinmeyen bir sebeple ya da tehlikelerden korunmak için geçmişte yer altında yaşamayı tercih ettiğini belirterek, bugün de bu tarihî alanların ziyaretçilerin ilgisini çektiğini ifade etti.
 
Yer altı kentleri gizemini koruyor
 
Bölgede çeşitli büyüklükte birçok yer altı kentin varlığından bahseden Gönülal, en önemlileri olarak görülenlerin, ziyarete açık tutulduğunu kaydederek, haklarındaki yazılı kaynakların çok az olması sebebiyle yer altı kentlerinin gizemlerini koruduğunu bildirdi. Gönülal, yer altı şehirlerinde kiliseler, yemek odaları, yaşam galerileri gibi alanların bulunduğunu vurgulayarak, insanların aylarca yerin altında yaşayabilecekleri farklı alanlar geliştirdiğini dile getirdi.
 
1 milyonu aşkın turist Kapadokya'da yer altına indi-1
 
Her geçen gün daha farklı bir detaya ulaşılıyor
 
Kat kat farklı alanlarda yaşadıklarının bilindiğine işaret eden Gönülal, her geçen gün daha farklı detaya da ulaşıldığı bilgisini paylaşarak, buraları ziyaret eden turistlerin çok etkilendiğini öne sürdü. Gönülal, bölgedeki yer altı kentlerinin dünyada çok ilgi çektiğine değinerek, burayı araştırıp geldiklerini, ancak gezdikten sonra hayal bile edemedikleri kadar güzelliklerle karşılaştıklarını iddia etti.
 
1 milyonu aşkın turist Kapadokya'da yer altına indi-2
 
Aşağıya doğru ilerlendikçe daha etkileyici bir yapıyla karşılaşılıyor
 
Kaymaklı yer altı kentini kız arkadaşı ile birlikte gezen İsveçli turist Thomas Stampfli, aşağıya doğru ilerledikçe daha etkileyici bir yapıyla karşı karşıya kaldıklarına dikkati çekerek, daha evvel internette araştırırken, mutlaka görülmesi gereken bir yer olduğunu düşündüğü için Kapadokya’ya geldiğini söyledi. Stampfli, fakat bu kadar özel olduğunu düşünmediğinin altını çizerek, buranın devasa, derin bir karınca yuvası gibi olduğunu ve çok mükemmel bir yer olduğunu aktardı.
 
Stampfli’nin ardından konuşan Yunanistan vatandaşı turist Dafni Efstathiou de bölgenin coğrafi güzelliklerinin yanında yer altındaki yapılarının cezbedici olduğundan bahsederek, öncesinde tarihî alanın fotoğraflarını gördüğünde eve benzer bir yapıyla karşılaşacağını düşündüğünü açıkladı. Bu şekilde labirent ve fantastik bir alanla karşılaşmanın kendisi için heyecan verici olduğunu belirten Efstathiou, burasının çok muhteşem bir yer olduğunu vurguladı.
 
Bunun yanında, bölgedeki yer altı kentlerini 2016 senesinde 397 bin 161, 2017 yılında da 674 bin 365 turistin ziyaret ettiği öğrenildi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol