kapat ikonu

1 milyon kişiye hibe ve faizsiz kredi

2017 yılında KOBİ ve girişimciye 5 sevindirici haber geldi. Kendi işinin patronu olmak isteyen esnaftan KOBİ’ye, üniversite öğrencisinden ev hanımına kadar 1 milyon kişi bu haktan yararlanabilecek.

  • Kredi
  • 07 Şubat 2017 14:42
  • Son Güncelleme: 07 Şubat 2017 14:43

Türkiye ekonomisi için lokomotif görevi gören girişimci ve KOBİ 2017 yılında destek alabilecek. Kendi işini kurmak isteyen 1 milyon kişiye hibe ve kredi verilecek.

50 bin TL faizsiz kredi

KOSGEB’in faizsiz 50 bin TL kredi desteği başvuruları kısa bir süre önce tamamlandı ve 15 bin kişiye ödeme yapıldı. Fakat başvuru sayısı 230 bin kişiyi buldu. Başvuru sayısının bu kadar yüksek olmasına rağmen hükümet tüm başvuruları değerlendirme kararı aldı. Bu doğrultuda yaklaşık 230 bin esnaf sıfır faizli 50 bin TL kredi kullanabilecek. İlk yıl ödeme yapılmayacak. Alınacak olan bu kredi 36 ayda geri ödenecek.

Üniversite ve yüksek lisans öğrencisine 100 bin TL hibe

Tekno girişim destekleri kapsamında çok çeşitli fırsatlar bulunuyor. Verilmesi planlanan bu destekler sadece üniversite ve yüksek lisans öğrencilerine yönelik olarak geliştirildi. Mevcut uygulanan program doğrultusunda, yeni iş fikirlerinin geliştirilmesi için 100 bin TL hibe destek imkanı sağlanıyor. Şu ana kadar 6 bin girişimci bu destekten faydalandı. 2017 yılı içerisinde ise 2 bin üniversiteli girişimciye destek verilecek.

Ev hanımların 15 bin TL kredi

Kaymakamlıklara bağlı olarak hizmet veren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) kendi işinin patronu olmak isteyen ev hanımlarına pek çok fırsat sunuyor. Kadın girişimci adayları bağlı bulundukları ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuru yaparak 15 bin TL faizsiz kredi alabilir. Projenizin uygun bulunması halinde faizsiz kredi uygulamasından hemen faydalanabilirsiniz. Alınan bu kredilerin 5 yılda ödenmesi öngörülüyor.

Türkiye’de artan işsizlik sorununa çözüm yolları arayan hükümet, faizsiz kredi ve hibe desteği sağlıyor. Ülke ekonomisini kalkındırmak için harekete geçen yetkililer KOBİ ve girişimcilere büyük kolaylık sağlıyor. Kendi iş yerini kurmak ve patron olmak isteyen kişilerin en kısa sürede ilgili kurumlara başvuru yapması gerekiyor.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol