Türkiyenin 6 ay, 1 sene daha et ithalatına ihtiyacı yok

Et konusunun çok konuşulduğunu hatırlatan Bakan Pakdemirli, bugün itibarıyla 6 ay, 1 sene daha Türkiye'nin ithalata ihtiyacı olmadığını ileri sürdü.

Denizbank ve Hürriyet gazetesinin iş birliğinde Selçuklu Kongre Merkezi'nde düzenlenen, Konya Tarım Zirvesi'nde konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, salondaki çiftçileri gördükçe enerji aldığını dile getirdi.
 
Pakdemirli, Konya'da olmaktan duyduğu memnuniyeti aktararak, çiftçilerle beraber olmanın kendisi için son derece önemli olduğunu kaydetti. Türkiye'nin 24 Haziran'da farklı bir sisteme geçtiğini öne süren Pakdemirli, Türkiye’nin başkanlık sistemine geçtiğini, başkanlık sistemiyle ilgili milletin refahının ve hizmetin artırılması konusunda beklentiler olduğunu vurgulayarak, bunların normal olduğunu anlattı. 
 
Bunların normal bir şey olduğunu, yavaş yavaş yansımaların görülmesi ile birlikte, birkaç yıl içerisinde bu sistemin Türkiye'nin yapısına daha uygun olduğunun anlaşılacağını savunan Pakdemirli, ilk semerilerinden birinin, azalan bakanlık ile birlikte bürokrasi olduğunu ve ‘’Tarım’’ ile ‘’Orman’’ bakanlıklarının birleşerek tek bir bakanlık hâline geldiğini anımsattı. 
 
ZİRAAT FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİNE BURS VERİLECEK
 
Pakdemirli, ziraatin eskiden olduğu gibi değerli hâle getirilmesi gerektiğine işaret ederek, bu hafta YÖK'te rektörlerle bir araya geldiklerini ve görüş alışverişinde bulunduklarını bildirdi. Bakanlık olarak özellikle ziraat fakültesini seçecek öğrencilere ve özellikle üniversitenin ilk 15 bininde, 20 bininde olan öğrencilere bir burs programı üzerinde çalışmalar yapıldığından bahseden Pakdemirli, bunun da yakında açıklanacağını duyurdu.
 
TÜRKİYE’NİN 6 AY, 1 SENE DAHA ET İTHALATINA İHTİYACI YOK
 
Türkiye'de et ithalatının sürekli konuşulduğunun altını çizen Pakdemirli, et konusunun çok konuşulduğunu ancak bugün itibarıyla yapılan hesaplamalara göre, 6 ay, 1 sene daha Türkiye'nin ithalata ihtiyacının olmadığına dikkati çekti. 
 
VATANDAŞ 1 YIL İÇERİSİNDE 15 KİLO ET YİYOR
 
Pakdemirli, vatandaşın 6 kilo et yerken, şimdi 15 kilo et yemeye başladığı iddiasında bulunarak, bunun bir yıl içerisinde olduğunu ifade etti. Bir yıl içerisinde bir vatandaşın 15 kilo et yediğini söyleyen Pakdemirli, balığın da 2002'de 6 kilo yendiğini, şimdi ise 5 kiloya düştüğünü belirtti.
 
KONYA'YA SON 16 YILDA 7 MİLYAR TÜRK LİRASI HİBE VERİLDİ
 
Bakanlığın birleşmesiyle toprağı ve suyu birlikte yönettiklerine değinen Pakdemirli, Konya'ya son 16 yılda 7 milyar Türk lirası hibe verdiklerini, orman ve su işlerinde de 7 milyar Türk lirası yatırımın gerçekleştirildiğini açıkladı.
 
Pakdemirli, sözlerinin sonunda da her yerde söylediği gibi burada da tarımın savunma sanayisinden de önemli olduğunu yineledi.