Tapu Sorunu Olan Evlere Çözüm Getiriliyor

Hükümet tapusuz olan evlere ve ev sahiplerine mağduriyeti gidermek adına çalışmalar gerçekleştireceği müjdesini verdi.

Hükümet tapusuz olan evlere ve ev sahiplerine mağduriyeti gidermek adına çalışmalar gerçekleştireceği müjdesini verdi. 
 
Yapılan değerlendirmelerde 16 milyon yapı üzerinde bazı tapu sıkıntılarının olduğu tespit edilmişti. Bu sıkıntılar çerçevesinde hükümet duruma el koyarak sorunların çözülmesini amaçladı. Yakın zamanda konut ve dükkanların tapu sorunlarını çözmek için bir çalışmanın gerçekleştirileceği müjdesi verildi. 
 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından yapılan açıklamalar sonrasında tapu sorununun ev sahibi olan yüzde 60'lık kısmı yakından ilgilendirdiğini ortaya koydu. Bunun üzerine vatandaşların mağduriyetleri hükümetin duruma el koyması sonrasında ortadan kaldırılmış olacak. Kentsel dönüşüm çalışmaları ülkenin pek çok bölgesinde hızla devam ederken kullanılan malzemelerin kalitesi üzerinde de çalışmalar yapılıyor. 
 
Bundan sonraki dönemlerde tapusu olmayan yapılar için vatandaşların belediyeye başvuruda bulunmaları ve durumu bildirmeleri gerekiyor. Bunun ardından devlete ödenecek ücret sonrasında gerekli tapu işlemleri başlatılacak. Sorunun yaklaşık 6 aydır tartışıldığı ve birkaç hafta içerisinde somut çalışmaların kamuoyu ile paylaşılmasının beklendiği bir kez daha ifade edildi.