Sosyal medyadan alışveriş yapmayın!

Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Levent Küçük vatandaşları sosyal medya hesaplarından ticaret yapan kişilerden alışveriş yapılmaması gerektiği konusunda uyardı.

Son zamanlarda birçok insan özellikle daha uygun fiyatları olduğu ve zaman tasarrufuna olanak tanıfdığı için internet üzerinden alışveriş yapmayı tercih ediyor. Ancak, internet üzerinden alışveriş yapmak her zaman güvenli değil.
 
Özellikle vergi ödemeyen ve sicil kaydı olmayan kişsel sosyal medya hesapları üzerinden ürün satan kişilerden alış veriş yapılamamsı gerekiyor. TÜDER Genel Başkanı Küçük de bu konuda vatandaşları uyardı. 
 
Star Gündem'de yer alan habere göre; sosyal medya üzerinden ticaret yapanların çoğaldığını belirten Küçük, "Sosyal medya üzerinden satış yapan insanlar türedi. Bu insanların 'Vergi kaydı var mı? Ticaret sicil kayıtları var mı?' gibi sorular akla geliyor. Doğal olarak bu gibi kişilerden alışveriş yapan tüketicilerden çok şikayet alıyoruz" ifadelerini kullandı.
 

Sosyal medyadan alışveriş yapmayın!

 
Küçük, en fazla şikayetin, tanıtımı yapılan ve satın alınan üründen farklı bir ürünün gelmesi konusunda olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:
 
"Bir diğer şikayet de gönderilen ürünlerle ilgili tüketicinin itirazı olduğunda kendilerine ulaşamaması. Tüketicilerimiz yasal olarak kendilerine gönderilen üründen 14 güne kadar cayabilir. Tüketici cayma hakkını kullanmak istediğinde karşısında muhatap bulamıyor. Bu yönde inanılmaz derecede şikayet geliyor. Tüketicilerimize 'Sosyal medya hesabı üzerindeki satış yapanlardan uzak durun, yeni yıla mutsuz girmeyin' diyorum."

 

Bilinen e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmak en doğrusu

 
Küçük, tüketicilerin kendilerine yoğun şekilde şikayette bulunduğunu fakat ellerinde alışveriş karşılığında bir fatura veya belge olmadığı için itiraz haklarının bulunmadığını aktardı.
 
"Biz bildiğiniz ve güvendiğiniz sitelerden alışveriş yapın uyarısında bulunuyoruz." diyen Küçük, şunları kaydetti:
 
"Uzaktan satış' denilen bu tür alışverişlerde mutlaka fatura ve belgenizin olması gerekli. Bu olmayınca itiraz sonuçsuz kalıyor. Bu kötü niyetli insanlar sadece ayıplı mal satmakla kalmayıp, müşterilerin hesap numaralarını ele geçirip hesaplarını boşaltıyor. Tüketici alışveriş yapacağım derken başka mağduriyetler de ortaya çıkarıyor. Sosyal medya hesabından satış yapan kişileri gördüklerinde Gümrük ve Ticaret Bakanlığına şikayet etsinler. Vatandaşlık vazifelerimizden biri de başka mağduriyetlere engel olmaktır."