Somalili Bakandan Türk yatırımcılara çağrı

Somali Planlama, Ekonomi ve Kalkınma Bakanı Hasan, birçok alanda özel yatırımcıların önündeki engellerin kaldırılacağını bildirdi.

Doğu Afrika Araştırma ve Kalkınma Derneği tarafından Wish More Otel'de düzenlenen "Türkiye-Somali Ortaklığı: İleriye Doğru" forumunun açılışında konuşan Somali Planlama, Ekonomi ve Kalkınma Bakanı Cemal Muhammed Hasan, Türkiye'de olduğu ve böyle bir etkinliğe katıldığı için son derece mutlu olduğunu dile getirerek, amaçlarının, iş insanlarını, STK'ları, akademisyen ve politika yapıcılarını bir araya getirmek olduğunu aktardı.
 
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR
 
Her iki ülkenin faydası için iş birliğinin son derece önemli olduğuna işaret eden Bakan Hasan, Türkiye'nin Somali'ye ilgisinin 2011 yılında, kıtlık zamanında sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte başladığını hatırlattı. Hasan, daha sonra o dönemlerde Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyaretiyle Somali’ye inanılmaz derecede katkılar sunulduğunu ifade eden Hasan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkürlerini iletti. 
 
TÜRKİYE İLE SOMALİ’NİN ORTAKLIĞI DAHA DA PEKİŞECEK
 
Hasan, o ziyaretin her iki ulus arasında yakın bir dostluk ve ortaklığına ilave olarak Türkiye'nin Somali'ye yaptığı yardımlarda pek çok başka ülkenin yaklaşımından daha farklı olduğunu savunarak, öğrencilere sağlanan bursların, iş imkânları ve güvenlik sektörüne yapılan katkıların arttığını ileri sürdü. Türkiye ile beraber ortak yatırım ve projelerin olduğunu anımsatan Hasan, yatırım projelerinin ve enerji ile ticaret alanında Türkiye ile Somali’nin ortak olduğunu ve bu ortaklığın da daha fazla pekişeceğini söyledi. 
 
TÜRK İŞ İNSANLARINA YATIRIM ÇAĞRISI
 
Somali Planlama, Ekonomi ve Kalkınma Bakanı Cemal Muhammed Hasan, ülkelerinde yatırım yapmak isteyen Türk iş insanlarına da çağrıda bulunarak, iş yapacak olanların son derece kârlı çıkacağını iddia etti. Somali'deki tarım ürünleri, denizcilik ürünleri, enerji, sigorta, taşımacılık ve inşaat sektörü gibi alanlarda potansiyelin yüksek olduğunu vurgulayan Hasan, burada yatırım yapmak isteyen finansmanların yönlendirildiğini belirtti. Hasan, bu yatırımların sosyal ekonomiyi güçlendireceğini, özel yatırımcıların önündeki engellerin de kaldırılacağını duyurarak, girişimcileri ülkesine davet etti. Stratejilerinin çok açık olduğunu ve Somali'nin inanılmaz bir potansiyele sahip olduğunu öne süren Hasan, Türkiye’nin Somali'ye sadece askerî alanda yardımda bulunmadığını, aynı zaman da büyüme için yatırımlar da yaptığına dikkati çekerek, devlet ve özel yatırımları ülkesine davet etti. 
 
Her ülkede bir kuruluş ile iş birliği gerçekleştirdiklerinin altını çizen Doğu Afrika İlmi Araştırma ve Kalkınma Derneği (DAD) Genel Başkanı Prof. Dr. Ali Ebubekir, Türkiye'de ise Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) ile çalıştıklarını duyurdu.