Soğan fırsatçıları takip ediliyor!

Bakan Pakdemirli, soğanla ilgili çok büyük kriz görmemekle beraber, fırsatçıların da takip edildiğini vurguladı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) ile Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) arasında birlik merkezinde düzenlenen iş birliği protokolü imza töreninde konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tarımın meteorolojisiz düşünülemeyeceğine işaret etti. Pakdemirli, imzalanacak protokolün binlerce çiftçiyi yakından ilgilendirdiğini anımsatarak, çiftçilere meteorolojik uyarılara ilişkin SMS gönderileceğini söyledi.
 
BU PROTOKOLLE ÇİFTÇİNİN BİR ADIM DAHA YANINDA OLUNACAK
 
Can, mal ve ekonomik kayıpların önleneceğini, meteorolojik verilerle yarınki ürün fiyatlarının tahmin edilmesinin dahi mümkün olduğunu ileri süren Pakdemirli, ileriyi görebilmenin öneminden bahsederek, bu protokolle çiftçinin bir adım daha yanında olacaklarını savundu. 
 
ÇİFTÇİ CEBİNE GELEN MESAJLA TEDBİRİNİ ALACAK
 
Pakdemirli, çiftçinin sabah kalktığında ilgili kurumlardan gelen mesajı göreceğini, buna göre tedbirini alacağını ifade ederek, zaten 5 günlük zirai raporların da verildiğini hatırlattı. Protokolle çiftçilere verilecek eğitimlerin de olacağının da altını çizen Pakdemirli, bu kapsamda uygun iklim şartlarında daha çok gelir getiren ürünlerin ekilmesi, gübreleme ve zirai ilaçlamanın bilinçli yapılması, sulamanın zamanında yapılması, meteorolojik verilerin daha etkin kullanılması, kuvvetli meteorolojik hadiselere karşı önceden alınacak tedbirler gibi eğitim zincirlerinin olacağını, hava şartlarının bir adım ilerisinde olunacağını dile getirdi. 
 
HAVA ŞARTLARINA BAĞLI REKOTE VE FİYAT TAHMİNİ ÇALIŞMALARININ BAŞLAMASI GEREK
 
Pakdemirli, artık meteorolojik verilerin işlenmesi gerektiğini de değinerek, yarınki hava durumu yanında, hava şartlarına bağlı olarak rekolte ve fiyat tahminine ilişkin de çalışmaların başlatılması gerektiğini belirtti. Pakdemirli, Tarım ve Orman Bakanlığının iyi bir veri toplama sistemi olmasına rağmen ziraat odalarıyla beraber sahadan da veri alabileceklerini kaydetti.
 
TARSİM ÇİFTÇİNİN SİGORTASI
 
Pakdemirli, Tarım Sigortaları Havuzu'nun (TARSİM) kapsamının genişletilmesine ilişkin talepler ile ilgili de TARSİM'i çok önemsediğini, çiftçinin sigortası olduğuna dikkati çekti. Çiftçinin, meteorolojik olay karşısında daha az hasat elde etmesi durumunda, karşılığında parasını alacağını anlatan Pakdemirli, tarım sigortalarının kullanım oranının hâlâ az olmasından dert yanarak, bunun artmasını istedi. 
 
DEĞER KAYIPLARI TARSİM TARAFINDAN KARŞILANACAK
 
Pakdemirli, yeni yeni ürünler için de TARSİM'de çalışıldığını, ABD'de gelir garantili emtia sigortasının olduğunu aktararak, çiftçinin malına güvence verileceğini, herhangi bir değer kaybı durumunda kaybın TARSİM’den karşılanacağını bildirdi.
 
SOĞANDA FIRSATÇILAR TAKİP EDİLİYOR
 
İklim koşulları nedeniyle soğanların zarar gördüğü ve rekolte kaybı olduğu hakkında değerlendirmelerde de bulunan Pakdemirli, durumun hassasiyetle incelendiğini, soğanın depolarda çürüdüğüne dair emareler olduğunu ancak bununla beraber bu fiyatların artışından faydalanmaya çalışan stokçuların da olduğunu öne sürerek, bu işin denge içinde götürüleceğini bildirdi. Pakdemirli, soğanın senede iki defa hasadı yapılan bir ürün olduğunu ve soğanla ilgili çok büyük kriz görmemekle birlikte, fırsatçıların da takip edildiğini duyurdu.