KMH Faizi Ne Demektir?

Kredili mevduat hesabı bir diğer ismi ile eksi hesap olarak isimlendirilebilir. Bunun üzerine vatandaşlar vadesiz hesapları üzerinden eksiye düşerek belirli bir miktar para çekebilirler.

Kredili mevduat hesabı bir diğer ismi ile eksi hesap olarak isimlendirilebilir. Bunun üzerine vatandaşlar vadesiz hesapları üzerinden eksiye düşerek belirli bir miktar para çekebilirler. 
 
Kredili mevduat hesabı ülkemizde vadesiz hesaplar üzerinden sıklıkla kullanılmaktadır. Bankalar tarafından tanınan bir hak olarak ifade edilmektedir. Eksi hesap olarak isimlendirilebilir. Müşterilerin banka hesapları üzerinden ihtiyaç duymaları halinde bir önceki aydan düşmek üzere para çekebilirler. 
 
Bankalar tarafından tanınan bu tür haklar çerçevesinde gerek EFT gerek havale gerekse kartla para çekimi gerçekleştirilebilir. Bir kredi türü olarak isimlendirilebilir. Ancak dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Faiz işlediğinin mutlaka bilinmesi gerekmektedir. 
 
KMH Özellikleri Nedir?
 
Kredili mevduat hesabı bir kredi türü olarak ifade edilir ancak banka tarafından tanımlanan bir limit değildir. Her müşteriye tanımlanan bu limit onun borçlu biri olmasını sağlamaz. Sistemden yararlanması halinde nakit avans gibi değerlendirilebilir. 
 
Kişi kendisi için tanımlanan sistemleri istekleri doğrultusunda istediği gibi kullanabilir. Bunun üzerine önceki ay yatırılan maaş hesabından çekilen tutarın bir kısmı tahsil edilmektedir. 
 
KMH borcu olan bir kişinin hesabına ekside olduğu sırada herhangi bir para girişinin sağlanması halinde kullanılmış olan kredi otomatik olarak kapatılmaktadır. Bunun için kişinin bankaya ayrı bir ödeme talimatı vermesine gerek kalmaz. 
 
Kredili mevduat hesabı için faiz seçenekleri bankaların çalışma prensiplerine göre değişiklik gösterebilir. Bunun için bankalarla görüşme yaparak en uygun faiz seçeneğini sunan bankalardan yararlanabilirsiniz.