Kasım ayında en çok ihracat ham madde grubunda yapıldı

Kasım ayında en çok ihracatın 7 milyar 115 milyon dolar ile ham madde grubunda gerçekleştiği bildirildi.

Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı kasım ayı ihracat verilerine göre, geçen senenin aynı ayına göre ihracat yüzde 9,49 artarak 15 milyar 532 milyon dolara ulaşırken, ithalat ise yüzde 21,47 azalarak 16 milyar 136 milyon dolar seviyelerinde tamamlandı. Dış ticaret açığı ise söz konusu dönemde yüzde 90,50 azalarak 604 milyon dolar olurken, ihracatın ithalatı karşılama oranı geçen senenin kasım ayında yüzde 69 iken, bu yılın kasım ayında yüzde 96,3’e çıktı.
 
EN ÇOK İHRACAT HAM MADDE GRUBUNDA YAPILDI
 
Kasım ayında geniş ekonomik grupların sınıflamasına göre ihracat değerlendirildiğinde, en çok ihracat 7 milyar 115 milyon dolar ile ham madde grubunda yapılırken, bu grubu 6 milyar 404 milyon dolar ile tüketim malları ve 1 milyar 904 milyon dolar ile yatırım (sermaye) malları takip etti.
 
EN ÇOK İTHALAT DA HAM MADDE GRUBUNDA YAPILDI
 
En çok ithalat da ham madde (ara mallar) grubunda yapılırken, burada gerçekleşen ithalat oranının ise 12 milyar 269 milyon dolar olduğu açıklandı. Bu grubu 2 milyar 287 milyon dolar ile yatırım (sermaye) malları ve 1 milyar 520 milyon dolar ile tüketim malları izledi.
 
EN ÇOK İHRACAT YAPILAN FASILLAR
 
Kasım ayında en çok ihracat, 2 milyar 430 milyon dolar ile "motorlu kara taşıtları, traktörler, bisikletler, motosikletler, diğer kara taşıtları" alanında yapıldı. Bunu 1 milyar 485 milyon dolar ile "kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler, nükleer reaktörler" ve 1 milyar 249 milyon dolar ile "demir ve çelik" faslı takip etti. 
 
EN ÇOK İTHALAT YAPILAN FASILLAR
 
Kasım ayında en çok ithalat, 3 milyar 410 milyon dolarla "mineral yakıtlar, mineral yağlar ve bunların damıtılmasından elde edilen ürünler" alanında yapıldı. Bunu 1 milyar 953 milyon ile "kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler, nükleer reaktörler” ve 1 milyar 231 milyon dolarla "elektrikli makina ve cihazlar, ses kaydetme-verme, televizyon görüntü-ses kaydetme-verme cihazları, aksam-parça-aksesuarı" faslı izledi. 
 
EN FAZLA İHRACAT YAPILAN ÜLKE ALMANYA OLDU
 
Kasım ayında en fazla ihracat Almanya’ya yapılırken, bu ülkeye toplamda 1 milyar 432 milyon dolarlık ihracat gerçekleşti. Almanya'nın ardından 994 milyon dolar ile İngiltere ve 872 milyon dolar ile İtalya, en çok ihracat yapılan ülkeler olarak sıralandı.