Findeks kredi notu sorgulama nasıl yapılır?

Kredi notu nasıl sorgulanır? Kredi notu nasıl öğrenilir? Kredi notuna dair merak ettiğiniz birçok sorunun cevabı haberimizde…

Kredi notu bizim bankalarla olan ilişkimizin bir özeti niteliğindedir. Tüm finansal ilişkilerimiz belirli kategorilere ayrılmış durumdadır. Kredi notu düzenli olarak maaşını bankalardan alan ve kredi ya da kredi kartı borçlarını düzenli olarak ödeyen, finansal ilişkilerine özen gösteren insanlarda yüksek olur. Ancak kredi ya da kredi kartı borçlarını zamanında ödemeyen ya da hayatı boyunca hiç kredi kartı kullanmamış ve bireysel kredi çekmemiş kişilerde ise kredi notu düşük olur. 
 
Kredi notumuz geçmiş dönemdeki kredi kartı ve kredi ödeme bilgilerimiz göz önüne alarak hesaplanır. Peki, bizim için bu kadar önemli olan ve hayatımız her alanında karşımıza çıkan kredi notumuzu nasıl öğrenebiliriz? 
 
Bankalarda ne kadar kredi ve kredi kartı limitiniz var? Ödemelerinizde unutmalar, gecikmeler olmuş mu? Hemen kredi notunuzu öğrenmek istiyorsanız cep telefonunuzu elinize alın. Akbank Direkt Mobil’i indirin, kredi notunuz cebinize gelsin.Akbank Direkt Mobil’i indirdikten sonra Başvuru ve Nakit ihtiyaçlarım menüsünden Risk Raporu (Findeks) sekmesini takip ederek kredi notunuzu anında öğrenme şansınızı kullanabilirsiniz.
 
Kredi notunuz hayatınızın en önemli kararlarında dahi karşınıza çıkabilecek finansal geçmişinize dair önemli bilgiler veren bir belgedir. Kredi notunuzu yükseltmek için elden yapabileceğiniz işlemleri bankalar yoluyla yapmalı, kredi veya kredi kartı borçlarınızı zamanında ödemeli, maaşlarınızı ya da düzenli ödemelerinizi yine banka hesabı yoluyla düzenli bir şekilde almalısınız.
 
0-500 arasındaki kredi notun sahip kişilerin kredi alabilme olasılığı çok düşüktür. 500-800 arasında bir kredi notuna sahip olan kişilerin kredi başvurusuna riskli gözüyle bakılır. Kredi başvurusu talebine riskle bakılan ancak ipotek veya kefil gösterme ile kredi verilebilir. 800-1100 arasında puana sahip kişilere kredi alması muhtemel olan az riskli grup gözüyle bakılır. 1100-1400 arasındakilere borçlarını zamanında ödeyebilen ve kredi kullanabilir kategorisinde gözüyle bakılır. 1400 ve üzeri kredi notuna sahip kişiler en yüksek kredi notuna sahip kişilerdir. Bu gruptaki kişiler diledikleri zaman diledikleri şekilde kredi alabilme hakkına sahip olan kişilerdir.