Fikirtepe İçin Bir Araya Geldiler!

İstanbul Fikirtepe bölgesinde projeleri ile yer alan 17 firma Fikirtepe için birleşme kararı aldı. Platformun amacı ise hem projeleri tamamlamak hem de Fikirtepe’yi tanıtmak.

Kadıköy’ün en büyük sorunlarından birisi haline gelen Fikirtepe için özellikle bir araya gelerek bölgeye çözüm getirmek ve bölgede konut projeleri üretmek için bir araya gelen 17 firma sayesinde bölgede hareketlilik yaşanacak ve sorunların da çözümü konusunda en azından bir umut verilecek.

17 inşaat şirketi tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, bundan sonra Fikirtepe için önemli projelerin başlatılacağı ifade edilirken, 17 firmanın arasında Baysaş, CC Group, dumankaya, Ekşioğlu, Emay, Erkan Grup, Güral İnşaat, Haldız İnşaat, Nuhoğlu, Pana Yapı, Sefa İnşaat, Selka NSK, Sinanlı Yapı & Yiğit Group, SVR Group, Şua İnşaat, Teknik Yapı ve Vartaş olduğu açıklandı.

 

Platformun başkanlığı Nuhoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nuhoğlu üstlenirken, Fikirtepe’deki projelerde 2016 yıl sonuna kadar yaşamın başlamasını hedeflediklerini belirtti. 2018 sonunda ise yeni bir Fikirtepe’nin tamamen hayata geçeceğini dile getirdi. 1 milyon 350 bin metrekarelik alanda hayata geçen kentsel dönüşüm projesi tamamlandığında bölgede 35 bin konut, 2 bin 500 ticari alan yer alacak.

57 yapı adasının ise 20’sinde inşaat çalışmaları başladı. Platforma üye olacak firmalarda ise yapı adalarında 3’te 2 çoğunluğa ulaşmış olma şartı arandı. Platformun 30 üyeye kadar çıkacağı tahmin ediliyor. Nuhoğlu, “Rekabet inşaat firmaları için çok önemlidir ama tüm bunları aştık ve ticari kaygıyla hareket etmedik” diye konuştu. Bölgedeki kentsel dönüşüm tamamlandığında projenin toplam değeri 18 milyar doları aşacak. Ali Nuhoğlu, platform olarak ‘yolda çok hızlı mesafe almak’ amacıyla bir araya geldiklerini anlatırken, sorunlu adalarda da çözüm için çalışacaklarını söyledi.