Emekli promosyonu ücretleri açıklandı

Başbakan Binali Yıldırım yeni yılla birlikte emeklilere verilecek promosyon tutarlarını da açıkladı.

Önceden belirlenen sınıf sistemine göre emekliler aldıkları maaşın miktarına göre promosyon alacak. Düşük maaşlı emekliye düşük promosyon verilirken yüksek maaş alan emekliye yüksek promosyon verilecek. Emekli promosyonlarının tutarları 300 ile 475 lira arasında alınan maaşa göre değişiyor.

 

Yüksek maaşa yüksek promosyon verildi

 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile özel ve kamu bankaları arasında uzun süredir devam eden pazarlıklar sonucunda bir karara varılmayınca uzmanlar hem bankaları zor durumda bırakmayacak hem de elmeklilere promosyon ödenmesini engellemeyecek bir çözüm geliştirdi. Uzmanlar tarafından hayata geçirilen bir formüle göre emeklilere aldıkları maaşa göre sınıflara ayrılıyor. Düşük maaş alan emekliye düşük promosyon yüksek maaş alan emekliye ise maaşı oranında yüksek promosyon veriliyor. 
 
Başbakan Binali Yıldırım bugün öğlen saatlerinde gerçekleştirdiği konuşmasında emekli promosyon ücretlerinin şu şekilde açıkladı:
 
“2017 yılında emeklilerimize maaşlarına ilaveten promosyon diye bilinen bir ödeme yapılacak. 1000 lira altında emekli maaşı alanlara bir seferde 300 lira, 1000 lira ile 2 bin lira arasında emekli maaşı alanlara 375 lira, 2 bin lira üzerinde emekli maaşı alanlara da 450 lira bir seferde ödeme yapılacak. Tek seferlik ödemeler 1-3 ay arasında yapılacak.

 

5 milyar liralık kaynak emeklilere verilecek

 
11,5 milyon emekli yararlanıyor. Bunun 8,5 milyonu yani yüzde 75'ten fazlası bin-2 bin lira aralığında, onlar 375 lira alacak. Yüzde 6,5 civarında 2 binin üzerinde var, onlar 450 lira alacak, 300 lira alanlar da yüzde 20 civarında. Bunun yıllık tutarı da 5 milyar liralık bir kaynağı bankalar ve hükümetimiz emeklilerimize, maaşlarına ilave olarak promosyon şeklinde sağlamıştır.”
ekonomi24.com