Dolar/TLde yeni yıl öncesi son durum

Donald Trump'ın ABD'nin 45. Başkanı seçilmesiyle olağanüstü çıkışlara imza atan dolar/TL yeni yıl öncesindeki son haftada sakin seyrini korumaya devam ediyor.

Noel sebebiyle yeni yıla sayılı günler kala tatile giren borsalar nedeniyle iç piyasalarda genel olarak sakin bir görünüm olduğu gözlemleniyor. Kısa süre önce olağanüstü yükselişlere imza atan dolar/TL ise; 2016'yı geride bırakmaya hazırlandığımız son haftada sakin seyrini devam ettiriyor. 
 
Dolar/TL fiyatlarındaki son durum 
 
Dünya'da yer alan habere göre, dün akşam saatlerinde 3.5080 seviyesinde olan dolar/TL, bu sabah 3.5060 seviyesinde güne başladı.
 
Dün aynı saatte 3.5868 seviyesinde olan sepet bazında TL bu sabah 3.5894; 3.6658 seviyesindeki euro/TL ise 3.6655 civarında.
 
Yurt içi ve yurt dışı gelişmeler dolar/TL üzerinde etkili oldu
 
Diğer taraftan yurt içinde başta anayasa değişiklik teklifi ve Suriye olmak üzere siyasi ve jeopolitik gelişmeler piyasalarda izleniyor.
 
Dolar endeksi gücünü korumayı sürdürüyor
 
AHL Forex notunda küresel piyasaların Noel tatili nedeniyle kapalı olmasının haftanın ilk gününde fiyatlamaların oldukça sınırlı olmasına yol açtığı hatırlatılarak, "Dolar/TL 3.50 üzerinde tutunmaya devam ediyor. Yılın son haftasında hacmin düşük olması volatiliteyi de düşük tutuyor. TL tarafındaki negatif ayrışma sürüyor. Dolar cephesi ise Fed sonrası güçlü duruşunu koruyor. Dolar endeksi hala güçlü. Bu da büyük resimde kurdaki geri çekilmenin sınırlı olmasına neden olmakta" denildi.
 
TCMB'nin açıklamaları yakından izlenecek
 
Yurtiçinde bugün saat 14:00'da TCMB, aralık ayına ilişkin Para Politikası Kurulu özetlerini açıklayacak. Öte yandan TÜİK yine saat 14:00'da GSYH revizyonuna ilişkin bilgilendirme toplantısı düzenleyecek. Yurt dışında ise saat 18.00'da ABD tüketici güven endeksi açıklanacak.
 
dünya.com