Dağ köyünden Katar Sarayına ipek halı gönderiyor

Dokuma tezgâhında 4 bin yıldır bilinen geleneksel çift düğüm Türk tekniğiyle dokunan ‘’Dans Eden Kız’’ modelli ipek halının, Katar'daki saraya gönderildiği öğrenildi.

Bursa ipeğiyle 4 bin yıldır bilinen geleneksel çift düğüm Türk tekniğinde dokunan ‘’Dans Eden Kız’’ modelli halı, Katar'daki kraliyet ailesinin sarayına renk katıyor.
 
2 ASIR SONRA YENİDEN SARAYLARDA BOY GÖSTERMEYE BAŞLADI
 
Bursa Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, Osmanlı Devleti döneminde Avrupa saraylarını süsleyen Bursa ipeğinin, yaklaşık 2 asır sonra yeniden dünya saraylarında boy göstermeye başladığı vurgulandı. 
 
BURSA’DA DOKUNAN HALI KATAR EMİRİ AL SANİ’YE HEDİYE EDİLDİ
 
İpek halıların bir metrekaresinde bir milyon düğüm, santimetrekaresinde 38 bin koza lifi bulunduğunu ve ortalama 6,5 ayda dokunduğunu hatırlatan Umurbey İpek Üretim ve Tasarım Merkezi Atölyeler Üretim Sorumlusu Mehmet Ünal, Hannover Halı Fuarı'na katıldıklarını, burada ipek halıların çok büyük ilgi gördüğünü öne sürdü. Ünal, gelen talepler üzerine Amerika, Avusturya, Fransa, İtalya, Almanya ve Japonya'ya ipek halı sattıklarını belirterek, Büyükorhan ilçesinin kırsal Kınık Mahallesi'ndeki atölyede dokunan Dans Eden Kız modelli ipek halının, İstanbullu bir aile tarafından Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani'ye hediye edildiğini ileri sürdü.
 
 
3 TANE DAHA DOKUNUP KATAR’A GÖNDERİLDİ
 
Katar Emiri'nin halıyı çok beğendiğini savunan Ünal, aynısından 3 tane daha istediklerini, onların da dokunup gönderildiğini ifade etti. Ünal, halılardan birinin Katar'daki meclis binasının girişine asıldığını ve Katar Emiri’nin büyük dedeleri tarafından yapılan ve aile için büyük önem taşıyan Şam Ulu Camii'nin de ipek halı üzerine dokunmasını istediğini söyledi. 
 
BURSA İPEĞİ YENİDEN SARAYLARA GİTMEYE BAŞLADI
 
Ünal, şimdi desinatörlerin bu caminin deseni üzerine çalıştığını, kısa zamanda onun da dokunarak gönderileceği bilgisini paylaşarak, Bursa ipeğinin Osmanlı'nın altın sanatlarından biri olduğuna işaret etti. Yüzyıllarca Osmanlı ve Avrupa saraylarının bu ipekle süslendiğini dile getiren Ünal, şimdi de yine kralların saraylarına buradan ipeğin gitmeye başladığını ve bunun da gurur verici olduğunu anlattı.
 
 
DAĞ İLÇELERİNDE 16 ATÖLYEDE ÜRETİM YAPILIYOR
 
Bursa ipeğinin uluslararası tanıtım açısından büyük önem taşıdığına dikkati çeken Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Türk kültürünün en önemli değerlerinden Bursa ipeğinin yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması için Büyükşehir Belediyesi tarafından 'Bursa İpeği Hayat Buluyor Projesi'nin başlatıldığını bildirdi. Aktaş, son 5 yılda önemli bir mesafe kat ettiklerini ve bugün 400 kişinin istihdam edildiği, göç veren dağ ilçelerinde 16 atölyede üretimin yapıldığını açıkladı.