Bunu Yaşayan Tüm Çalışanlara Uyarı!

Yüksek maaş alan ancak sigorta primi düşük gösterilen işçinin tazminat talebi mahkeme tarafından yapılan incelemeler sonrasında haklı bulundu.

Yüksek maaş alan ancak sigorta primi düşük gösterilen işçinin tazminat talebi mahkeme tarafından yapılan incelemeler sonrasında haklı bulundu. 
 
Çalışma hayatında yaşanan birtakım oyunların caydırıcı olması sebebiyle iş mahkemeleri bu konuda gerekli kararlı en doğru şekilde verdiklerini ifade etmişlerdir. Bu süreç içerisinde özel bir firmada çalışan kişi geç maaş aldığı, sigorta priminin düşük gösterildiğini ifade ederek istifa etti. 
 
İstifa etmesinin ardından işveren tarafından tazminat verilmeyeceği dile getirildi. Bunun ardından tazminatı hak ettiğini düşünen işçi konuyu iş mahkemesine kadar taşıdı. Mahkemeden yargıtaya taşınan dava dosyasında tüm çalışanları ilgilendiren emsal niteliğinde bir karar verildi. 
 
Normalde istifa eden bir işçinin işten çıkarken kıdem tazminatı alması kanunlar tarafından da uygun görülmemişti. Bunun üzerine işçinin maaşının geç yatırıldığı, zaman zaman eksiklerin olduğu ve bunun üzerine yüksek miktarda maaş almasına rağmen sigorta primini düşük seviyeden gösterildiği tespit edildi. Bu durumda işverenin haksız kazanç sağlamasından dolayı tazminat ödemesine karar verildi. Bu durum tüm çalışanlar arasında örnek teşkil edebileceği gibi bu tür sorunlarda mahkemelerin kararı bir kez daha gözden geçirilmiş oldu.