2017 yılındaki en iyi yatırım araçları hangileridir?

Yatırım kelime anlamıyla bir kaynağın gelir sağlamak amacıyla kullanılması demektir. Birikiminiz belli bir seviyeye çıktıktan sonra elde ettiğiniz kazanç daha üst seviyelere çıkabilir. Fakat uzun yıllar sonrasında elde ettiğiniz birikimi nereye yatıracağınız konusunda kararsız olabilirsiniz. Çünkü doğru yatırım yapılmadığı zaman birikiminiz bir çırpıda eriyip gider.

Aylık geliri belli bir seviyenin üzerinde olan kişiler gelecek adına birikim yapmayı tercih eder. Bu kişiler kendisi için en az risk taşıyan yatırım aracını bulmak için büyük bir uğraş içerisine girer. Uzun vadeli büyük risk almak istemeyen kişiler için en cazip yöntem faizdir. Parayı faize koymak hem karlı hem de en güvenilir yatırım araçlarından birisini oluşturuyor. Paranız günlük olarak değer kazanıyor ve eskisi gibi günü dolmadan paranızı kolaylıkla çekebiliyorsunuz. Ayrıca Devlet Tahvilleri ve Hazine Bonosu da diğer riski düşük yatırım araçlarını oluşturuyor. Peki hazine bonoları nasıl kullanılıyor?

Devletin kısa sürede fon elde etmek için satışa çıkarmış olduğu bonolar ile yatırımcılar faiz elde ederler. Bono, döviz veya Türk Lirası cinsinden devlete borçlanma senedi anlamına gelmektedir. Daha önceden belirlenen vade sonunda yatırımcıya ödeme yapılır. Yüksek getiri sağlamak için yatırım aracı arayan kişiler Devlet Tahvilleri satın alabilir. Devlet tarafından desteklendiği için güvenilir ve garantilidir. En iyi ve en güvenilir yatırım araçları da bulunmaktadır. Borsa, emlak, altın ve döviz gibi yatırım araçları da en az risk grubunda yer alan yatırım araçlarının başında geliyor.

2016 yılı hem ülkemiz hem de dünya ekonomisi açısından çokta olumlu geçmedi. Dünya piyasasında söz sahibi olan etmenler, küresel ekonomiyi olumsuz anlamda etkiledi. 2017 yılına sayılı günler kala hem bankalar hem de büyük ekonomi şirketleri müşteriler için cazip kampanyalar düzenlemeye başladı bile. Paranızı bankaya yatırarak faiz elde edebilir böylece belli bir miktar da olsa kazanç sağlamış olursunuz.

Pek çok kişinin tercih ettiği bir diğer yatırım aracı ise gayrimenkul sektörüdür. Peki gayrimenkul en iyi yatırım aracı mıdır? İyi bir konut veya iyi bir arazi seçimi yaptığınız takdirde uzun vadeli iyi bir kazanç kaynağı sağlamış olursunuz. Fakat bu konuda risk faktörünü minimum seviyeye indirmek için bölge seçimini iyi yapmanız son derece önemlidir. Konut satın alırken mümkün olduğunca kira getirisi yüksek olan bölgeleri tercih edin. Dolayısıyla gayrimenkul alım satım işiyle uğraşan kişilerin yakın çevresinden bilgi alması gerekebilir.

Günümüzde pek çok insanın tercih ettiği yatırım araçlarının en başında altın ve döviz geliyor. Altın ve döviz alırken fiyatının düşük, satarken de yüksek olmasını göz önünde bulundurun. Yüksek tutarlı altın ve döviz almanız halinde risk faktörü sizi zor durumda bırakabilir. Borsa da bu duruma benzerlik göstermektedir. Ancak borsa her ne kadar riskli gibi görünse de iyi yapılan bir analiz sonucunda yüksek kazanç sağlayabilirsiniz.

Görüldüğü üzere 2017 yılında yüksek kazanç elde etmeniz mümkün. Fakat neye yatırım yapacağınızı çok iyi bilmeniz gerekiyor. Bunun için ise kapsamlı ve detaylı bir araştırma yapmanız son derece önemli rol oynamaktadır.