100 milyon liralık kredi 2 haftada tükendi

KOBİ'leri desteklemek amacıyla TOBB öcülüğünde devlet tarafından hayata geçirilen 'Nefes kredisi' için ayrılan İZTO'nun 100 milyon liralık limiti 2 hafta içinde tükendi. Faizsiz KOBİ kredisine esnaf ilgisi yoğun oldu.

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) Denizbank, Ziraat Bankası ve Kredi Garanti Fonu iş birliğiyle başlattığı "Nefes Kredisi" programına, oda olarak bankalara 10 milyon lira yatırarak katıldıklarını belirtti. 
 
Oluşturulan kaynak 14 Aralı k2016 tarihinden bu yana yoğun talep aldı Limit 2 hafta gibi çok kısa bir sürede trükendi. 
 
Star Gündem'de yer alan habere göre, uygulama kapsamında en fazla 150 bin lira olmak üzere yıllık faiz oranı 9,90 ve vadesi 12 ay olarak belirlenen kredinin üyelere "can suyu" verdiğini dile getiren Demirtaş, şöyle konuştu: 
 
"TOBB'un odamız adına bankalara yatırdığı 1 milyon 560 bin liralık kaynakla birlikte toplamda 115 milyon 600 bin liralık kredi hacmi oluşturuldu. Odamız bünyesinde bir danışma masası oluşturarak başvuran üyelerimize gerekli bilgileri verip yönlendirmeleri yaptık. Bu krediye başvurmak için 3 bin 907 üyemiz faaliyet belgesi aldı. Her iki bankanın şu ana kadar ilettikleri toplam sayılarına bakıldığında 13-27 Aralık 2016 tarihleri arasında toplam 762 üyemize toplam 104 milyon lira kredi kullandırıldı. Sisteme önceden girişi yapılmış kredilerin KGF onayları geldikçe söz konusu rakamlarda güncellemeler olmaya devam edecek, yani kullanan sayısı daha da artacaktır." 
 
Krediye en çok inşaat yapım ve onarım, makine, restoran, kafe ve eğlence yerleri, tıbbi malzeme ile giyim eşyaları imalat ve toptan ticareti gruplarındaki üyelerin ilgi gösterdiğine işaret eden Demirtaş, "Üyelerimize benzer bir kredi sağlamak için de çalışmalarımız sürüyor." diye konuştu. 
 
Bu arada, "Nefes Kredisi" programı kapsamında Ege Bölgesi Sanayi Odası tarafından sağlanan kaynaktan 27 Aralık Salı gününe kadar 194 üye, İzmir Ticaret Borsasından ise 20 üyenin yararlandığı bildirildi.